Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice watch designed with men in mind. The watch face has a built-in date display.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Seiko Prospex (SRPB49K1), so the data shown are historical prices.
A watch for men from classic Seiko which is self-winding, so it eliminates any need for batteries and takes care of itself. A nice case and elegant watch face with matching hands. The silver strap is made from stainless steel. Swimming with this watch should be fine based on its 20 atm (200m) water protection.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 20 ATM (200m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
Mineral is one of the most common types of glass used in watches. By exposing the glass to very high heat and tempering in the manufacturing process it becomes strong enough to survive some bumps and it's also more scratch-resistant.
Prospex (SRPB49K1) is a mechanical, self-winding watch. Mechanical watches run on a spring that is wound up and makes the clock tick. That it's self-winding means that the spring is wound up by your wrist movements.
As you can tell, there are a lot of good things to be said about Prospex (SRPB49K1). This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £. The price is below average for the category, which makes this watch a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko Prospex (SRPB49K1) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 44.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-02-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko Prospex |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 41.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .