Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Citizen bring you a watch with men as its main target group. This is an easily maintained battery-powered watch.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Citizen Eco-Drive (CA0700-86L) is £261.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
A watch for men from Citizen which both runs on batteries and solar power. This watch will provide you with water protection measured to 10 atm (100m). The silver strap is made from titanium. The case is made from titanium and is 11 millimetres thick, the watch face has analogue hands and is 43 millimetres in diameter.
Before you decide on a watch you might want to measure you wrist. This particular model has a 43 mm watch face, so it's a mid-sized watch. One rule of thumb to have in the back of your head is that it should not be wider than your wrist, but it all comes down to taste in the end.
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 10 ATM (100m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
As you can see, Eco-Drive (CA0700-86L) is a watch with a lot of nice features. Right now the lowest price on this model is £261, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this watch a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Citizen Eco-Drive (CA0700-86L) |
| Brand | Citizen |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Titanium |
| Watch Strap Material | Titanium |
Measures | |
| Diameter | 43.0 mm |
| Thickness | 11.0 mm |
| Weight | 110.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-11-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Blue |
| Water Protection | 10 ATM (100m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date, Stopwatch, Chronograph |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery, Eco-Drive |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .