Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice looking watch from Seiko which has a black dial. There's no problem with showering or swimming with it on.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Seiko Prospex (SRPD21K1), so the data shown are historical prices.
A men's watch from esteemed Seiko that automatically winds itself up when you move your wrist. This eliminates any need for batteries. This watch will provide you with water protection measured to 20 atm (200m). The silver strap is made from stainless steel. Traditional and timess analogue hands.
Water protection on watches can come off as confusing and misleading. It is measured in meters and ATM (atmospheres), in this case, 20 ATM (200m). This has nothing to do with how deep you can dive with the watch, but it is perfectly fine to go swimming with it.
If you are looking for something timeless and elegant, then analogue hands are the given choice. Analogue hands have been standard since the invention of the watch and they work just as well now.
Just like many other watches, the mechanics in this watch are powered by a wound-up spring. In this particular watch, the feather winds itself up when you move your arm.
To summarize there are many good features in Prospex (SRPD21K1). In the category watches this is at present a top-ranked product in terms of popularity on PriceRunner and right now the lowest price is £. The price is above average for the category, which in combination with all the features and materials make this watch a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seiko Prospex (SRPD21K1) |
| Brand | Seiko |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 45.0 mm |
| Thickness | 13.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-11-29 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Series | Seiko Prospex |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 20 ATM (200m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Silver |
| Case Colour | Silver |
| Functions | Luminous, Date |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Automatic |
| Power Reserve | 41.0 h |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .