Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Gigabyte Z690 Aorus Elite AX, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte Z690 Aorus Elite AX |
| Brand | Gigabyte |
Product Properties | |
| Form Factor | ATX |
| Socket Intel | Socket 1700 |
| Processor Support Intel | Core i3, Core i5, Core i7, Core i9 |
| Cooling | Passive |
| Chipset | Intel Z690 |
| Number of Processors | 1 |
| Processor | Intel |
Features | |
| Integrated Processor | No |
| Integrated Graphics Card | No |
| Type of RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| Multiple GPU Technology | CrossFire, CrossFire 2-Way |
| RAID Controller | Yes |
| Suitable for Mining | No |
| Integrated Sound Card | Yes |
| Multiple GPU Support | Yes |
| Integrated Network Card | Yes |
| TPM 2.0 | Yes |
Network | |
| Ethernet Speed (max) | 2.5 Gbit/s |
Memory | |
| Memory Speed (max) | 6000 MHz |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Module | DIMM |
| Memory Size (max) | 128 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-09 |
Connections | |
|---|---|
| Expansion Slots | PCIe x16, PCIe x4 |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Number of PCIe x4 | 2 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of PCIe x16 | 1 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-C, USB-A, Optical S/PDIF, HDMI, DisplayPort |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| PCIe Version | 5.0, 4.0, 3.0 |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Internal Connections | |
| Number of SATA | 6 pcs |
| Internal Connections | USB 3.2 Gen 2 Type-C Header, M.2, SATA |
| SATA Version | SATA III (6.0 Gbit/s) |
| M.2 Key Type | M Key |
| M.2 | Yes |
| Number of 4-pin Fan Connectors | 3 pcs |
| Number of USB 2.0 Headers | 4 pcs |
| U.2 | No |
| M.2 Form Factor | 2280, 2260, 22110 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Headers | 2 pcs |
| Number of M.2 | 4 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .