Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This bicycle from Merida is a city bike. It has suspension in the front and 27 speeds. For those looking for good brake perforamnce the bike comes with disc brakes.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Merida Crossway 100 2021 Men's Bike is £349.95. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If comfort is important to you, then this model from Merida could work, since city bikes often are very comfortable. This is a 27-speed bike. This could be just the bike you're looking for.
Merida brings you a bike that takes to to and from the grocery store. Front suspension, otherwise known as hardtail, makes it possible to ride your bike harder and faster. The disc brake is the most popular bike brake on the market. This bike has those kinds of brakes and you can therefore brake efficiently under any conditions. The brakes might get a bit noisy if they're dirty, but that will resolve itself eventually if you use the brakes enough. You could also, of course, clean them.
If we compare prices on this product with the rest of the category, it is below average, which makes Merida Crossway 100 2021 Men's Bike a good purchase. Merida Crossway 100 2021 Men's Bike has prices starting at £350, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Merida Crossway 100 2021 Men's Bike |
| Brand | Merida |
| Type | City Bikes |
Type | |
| Type of City Bike | Hybrid Bike |
Size | |
| Wheel Size | 28" |
| Frame Size | 47cm, 51cm, 55cm, 59cm, S, M, L |
Measures | |
| Weight | 13.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-04 |
Product Properties | |
|---|---|
| Target Group | Man |
| Frame Material | Aluminium |
| Release Year | 2021 |
| Speeds | 27 |
| Speed Series | Shimano Alivio, Shimano Altus |
| Colour | Black, Silver, Blue |
| Brake Type | Disc |
| Suspension | Front |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .