Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This bike from Cube is a road bike. It has no suspension but does have 20 speeds. This Cube bike is equipped with disc brakes for those who don't want to constantly maintain the br
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Cube Cross Race 2022 Unisex is £1,349.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you ride your bike for exercise's sake, then a road bike is what you should get. With a weight of 10 kg, this bikes lands in the mid-range when it comes to weight for bicycles. If you're looking to buy a new bike, this could be the thing for you.
This road bike from Cube is a bike that's perfect for longer journeys. If you ride a lot on tarmac you rarely need any suspension on your bike, and this bike has none. If you want a bicycle that can take some abuse, you might want to get one with disc brakes. Disc brakes come on bikes in all price ranges and are both efficient and durable. They require less maintenance, which is perfect if you don't want to spend too much time tending to your bike.
This model has a price blow average for this category. If it also has the features you want, then this is a good purchase for you. Among bicycles this is at present one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £1349.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Cube Cross Race 2022 Unisex |
| Brand | Cube |
| Type | Road Bikes |
Type | |
| Type of Road Bike | Cyclocross |
Size | |
| Wheel Size | 28" |
| Frame Size | 50cm, 53cm, 56cm, 58cm, 61cm, XS, L, XL |
Measures | |
| Weight | 10.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-25 |
Product Properties | |
|---|---|
| Target Group | Unisex |
| Frame Material | Aluminium |
| Release Year | 2022 |
| Speeds | 20 |
| Speed Series | Shimano Tiagra |
| Colour | Orange, Grey |
| Brake Type | Disc |
| Suspension | No Suspension |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .