Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model from Whyte is a mountainbike. It has 12 speeds and suspension in the front. For you to be able to brake well in any weather, the bike has disc brakes.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Whyte 629 2023 29" Diamant is £1,999.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This mountain bike from Whyte is a very all-around bicycle that works well in the woods and on gravel paths. The stiff aluminium frame responds well but can seem uncomfortable on longer journeys. Depending on your needs, this particular bike could be just the thing you're looking for.
629 2023 29" Diamant is a bike made for terrain bicycling. This bike has front suspension, which makes it roll quicker than a bike with full suspension, but it won't handle rough terrain as well. If you want a bicycle that can take some abuse, you might want to get one with disc brakes. Disc brakes come on bikes in all price ranges and are both efficient and durable. They require less maintenance, which is perfect if you don't want to spend too much time tending to your bike.
The price of this model is below average for the category, which makes it a good purchase. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now and its current lowest price is £1999.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Whyte 629 2023 29" Diamant |
| Brand | Whyte |
| Type | Mountainbikes |
Type | |
| Type of Mountainbike | Trail Bike |
Size | |
| Wheel Size | 29" |
| Frame Size | M, L, XL |
Measures | |
| Weight | 13.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-01-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Frame Material | Aluminium |
| Release Year | 2023 |
| Speeds | 12 |
| Speed Series | SRAM NX Eagle |
| Colour | Gold, Grey |
| Manufacturer Colour | Moss/Heather/Gold |
| Brake Type | Disc |
| Suspension | Front |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .