Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This bike from Scott is a kids' bike. It has seven speeds and lacks suspension both in the front and back. The bike uses disc brakes for good break performance on all surfaces.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
billybilslandcycles
Scott Scale 20 Rigid Kids Bike
Or 3 interest-free payments of £133.00/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Scott Scale 20" Rigid 2023 - Turtle Green Kids Bike is £399.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The little ones need to be able to get around as well, so a bike of their own would be a great gift. The stiff aluminium frame responds well but can seem uncomfortable on longer journeys. If you're looking to buy a new bike, this could be the thing for you.
Scale 20" Rigid 2023 - Turtle Green is a perfect little bike for the younger ones in the family. If you ride a lot on tarmac you rarely need any suspension on your bike, and this bike has none. Disc brakes perform very well and this bike has those. Take note that there are two types of disc brakes - hydraulic and mechanical. They work in basically the same way, except the mechanical one uses a wire to brake, whereas the hydraulic one uses oil to move the brake.
If we compare prices on this product with the rest of the category, it is below average, which makes Scale 20" Rigid 2023 - Turtle Green a good purchase. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will find that the current lowest price is £399. It is also a top-ranked model in terms of popularity.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Scott Scale 20" Rigid 2023 - Turtle Green Kids Bike |
| Brand | Scott |
| Type | Kids' Bikes |
Size | |
| Wheel Size | 20" |
Measures | |
| Weight | 9.2 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| Target Group | Child |
| Frame Material | Aluminium |
| Release Year | 2023 |
| Speeds | 7 |
| Colour | Green |
| Manufacturer Colour | Turtle Green |
| Brake Type | Disc |
| Suspension | No Suspension |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .