Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 1 TB of storage, this is a good hard drive if you need a larger storage unit. The form factor is 3.5" the most common for HDD drives.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Western Digital Red WD10EFRX 1TB is £55.19. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you need to upgrade the storage on your computer, then you might want to check out this internal hard drive. The cache memory on this model is 64 MB. The existence of a cache memory makes transferring data to the hard drive a faster process. This model's capacity caps at 1 TB, which is plenty of space for whichever files you want to save.
If you prioritize a higher storage capacity, then this HDD drive might be the thing for you. It is made to be mounted internally. The storage space of this hard drive is 1 TB and the size of the cache memory is 64. In stead of writing directly to a disc, the data is temporarily stored on the cache memory, which lets the hard drive handle the data transfer quicker.
The review average for this product is very high. The current lowest price is £55, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Red WD10EFRX 1TB |
| Brand | Western Digital |
Product Properties | |
| Size | 1000 GB |
| RPM | 5400 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 1000000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 64 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Power Supply | |
|---|---|
| Power Consumption (write) | 3.7 W |
| Power Consumption (read) | 3.7 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 450.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2012-07-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .