Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 512 GB storage capacity and works faster than an HDD drive. The form factor is 2.5" which is common for SSD drives.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Intenso Top 2.5" SSD SATA III 512GB is £72.26. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This internal SSD drive from Intenso might be able to replace your old storage unit. With a storage capacity of 512 GB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. This model's cache memory is 256 MB.
SSD has a low power consumption, which leads to very low heat development. This Intenso SSD might be just the thing you're looking for. You can store up to 512 GB and the size of the cache memory is 256. Thanks to temporary storage on the cache memory, writing data to this hard drive is faster.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £72.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Intenso Top 2.5" SSD SATA III 512GB |
| Brand | Intenso |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 83.0 g |
| Width | 70.0 mm |
| Height | 7.0 mm |
| Depth | 100.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-09-13 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 512 GB |
| Flash Memory | MLC, 3D QLC |
| Random Read 4KB (max) | 133120 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 128000 IOPS |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 520 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 520 MB/s |
| Cache Memory | 256 MB |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .