Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hard drive from Western Digital has room for 3 TB of data. The rotation speed 5 400 rpm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Western Digital Purple WD30PURX 3TB is £74.39. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This internal hard drive from Western Digital might be able to replace your old storage unit. With a storage capacity of 3 TB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. The cache memory on this model is 64 MB. The existence of a cache memory makes transferring data to the hard drive a faster process.
This type of hard drive gives you the most gigabytes for your money and is perfect if you have a lot of files, applications or games. You can store up to 3 TB and the size of the cache memory is 64. In stead of writing directly to a disc, the data is temporarily stored on the cache memory, which lets the hard drive handle the data transfer quicker.
This product is incredibly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £74.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Purple WD30PURX 3TB |
| Brand | Western Digital |
Measures | |
| Weight | 640.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-03-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 3000 GB |
| RPM | 5400 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 64 MB |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .