Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 4 TB of storage, this is a good hard drive if you need a larger storage unit. This model's rotation speed is 5 400 rpm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Western Digital Purple WD40PURX 4TB is £222.52. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
In this day and age when we store more things digitally a new internal hard might be just the thing you need to store all your files. With a storage capacity of 4 TB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. This model's cache memory is 64 MB.
This hard drive can be used to expand or upgrade your existing storage unit. The storage space of this hard drive is 4 TB and the rotation speed is 5 400 rpm.
This product is incredibly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £223.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Purple WD40PURX 4TB |
| Brand | Western Digital |
Product Properties | |
| Size | 4000 GB |
| RPM | 5400 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 1000000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 64 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Power Supply | |
|---|---|
| Power Consumption (write) | 5.1 W |
| Power Consumption (read) | 5.1 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 4.5 W |
Measures | |
| Weight | 680.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-03-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .