Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 4 TB of storage, this is a good HDD drive if you need a larger storage unit. It has a 7 200 rpm rotation speed.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Origin Storage DELL-4000NLSA/7-BWC 4TB is £283.49. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
If you want to expand the internal storage of your portable computer, then this model from Origin Storage might be a good choice. With a storage capacity of 4 TB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. The rotation speed on this particular model is 7 200 rpm. A higher rotation speed means higher performance.
If you prioritize a higher storage capacity, then this HDD drive might be the thing for you. It is made to be mounted internally. The storage capacity is 4 TB and the form factor for this model is 3.5". External 3.5" hard drives must be powered by a separate power adapter.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £283, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Origin Storage DELL-4000NLSA/7-BWC 4TB |
| Brand | Origin Storage |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-12-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 4000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 1.5Gb/s, S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .