Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 18 TB of storage, this is a good hard drive if you need a larger storage unit. The form factor of this hard drive is 3.5".
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Western Digital Elements Desktop 3.0 18TB is £379.08. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
If the internal storage on your computer is running out, then an external hard drive is a perfect option for expanding the storage space. This model is a conventional hard drive built with rotating magnetic discs. This hard drive has a 3.5" form factor, which describes the physical size of the discs.
On the lookout for a reasonably priced external hard drive with high capacity? Western Digital brings you this HDD driver for that very purpose. You can store up to 18 TB and the form factor for this model is 3.5". The advantage of 3.5" models is that price per gigabyte is lower than fop 2.5" models.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £379, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Elements Desktop 3.0 18TB |
| Brand | Western Digital |
Measures | |
| Weight | 900.0 g |
| Width | 48.0 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Depth | 135.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-14 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 18000 GB |
| External Connection | USB-A |
| Type | HDD |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Placement | External |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .