Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 4,000 GB storage capacity. People tend to have very specific needs when buying computer compontents, but this could potentially work well for you.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Crucial X6 Portable SSD 4TB is £369.30. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A portable SSD drive gives you many options. It both works for making backups of your files or as extra storage when you're not at home. This model's capacity caps at 4,000 GB, which is plenty of space for whichever files you want to save.
Crucial brings you this portable SSD. Since this storage unit has no moving parts, it's much less sensitive to bumps and vibrations. The storage space of this hard drive is 4,000 GB and it uses an USB-C connection.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £369.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Crucial X6 Portable SSD 4TB |
| Brand | Crucial |
Product Properties | |
| Size | 4000 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 800 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 |
| Placement | External |
Wireless | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 40.0 g |
| Width | 64.0 mm |
| Height | 11.0 mm |
| Depth | 64.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .