Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 2 TB SSD drive. This model has an M.2 form factor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for PNY XLR8 CS3040 M.2 NVMe Gen4 SSD 2TB is £366.39. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If it's time to upgrade the storage on your computer, then you might want to check out this internal SSD drive. Read and write speed for this SSD drive is 5600 MB and 4300 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files. It has room for 2 TB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue.
With this new PNY SSD drive in your computer, you get a significantly shorter bootup time for your applications or the computer itself. It can store 2 TB and it has an M.2 form factor. M.2 is a flexible form factor that can be connected to a wide array of interfaces, depending on what is supported by your motherboard.
This product is highly popular on our site. The current lowest price is £366, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | PNY XLR8 CS3040 M.2 NVMe Gen4 SSD 2TB |
| Brand | PNY |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Width | 22.0 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 5600 MB/s |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 4300 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .