Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 1 TB SSD drive. The form factor of this SSD is M.2.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Western Digital Red SN700 NVMe M.2 2280 1TB, so the data shown are historical prices.
In this day and age when we store more things digitally a new internal SSD drive might be just the thing you need to keep track of your pictures and movies. Read and write speed for this SSD drive is 3,430 MB and 3,000 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files. It has room for 1 TB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue.
Western Digital brings you an SSD drive that might work well if you're expanding your storage. The difference between an SSD and an HDD is that an SSD is faster, but they are also more expensive, generally speaking. The storage capacity is 1 TB and the read and write speed is 3,430 MB and 3,000 MB, respectively.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Red SN700 NVMe M.2 2280 1TB |
| Brand | Western Digital |
Power Supply | |
| Power Consumption (read) | 3.5 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 7.5 g |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 2.4 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-22 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1000 GB |
| Random Read 4KB (max) | 515000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 560000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 1750000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 3430 MB/s |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 3000 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 2000 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .