Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this external 512 GB SSD drive. The form factor of this SSD is 2.5".
LaptopHub
SureFire Gaming 512 GB Black. Grey
Or 3 interest-free payments of £18.07/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Surefire GX3 Gaming SSD 512GB USB 3.2 is £46.25. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
An external SSD drive fulfills many needs, among other things you can use it for making backups of your files or take your movies with you on your trip. With a storage capacity of 512 GB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. To describe the physical size of the hard drive you use the term "form factor". This particular model has a 2.5" form factor.
This model provides quiet and energy-efficient storage for those who are on the go and want their data available at all times. The storage capacity is 512 GB and it uses an USB-A connection.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £46, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Surefire GX3 Gaming SSD 512GB USB 3.2 |
| Brand | Surefire |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 104.0 g |
| Width | 80.0 mm |
| Height | 125.0 mm |
| Depth | 17.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-25 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 512 GB |
| External Connection | USB-A |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 450 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Placement | External |
| Sequential Write | 430 MB/s |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .