Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 1,000 GB storage capacity and works faster than an HDD drive. The form factor is M.2, which is the most efficient form factor.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung 980 Pro MZ-V8P1T0B/AM 1TB, so the data shown are historical prices.
Time for a new SSD drive for your computer? Then maybe this model from Samsung could suit you. This particular model has an SSD (solid-state drive) for the highest possible performance. Read and write speed for this SSD drive is 7,000 MB and 5,000 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
If you're looking for a quiet and energy-efficient hard drive, you'll get that from this SSD. Thanks to how they're built, SSD drives will perform better than HDD drives. The storage space of this hard drive is 1,000 GB and the read and write speed is 7,000 MB and 5,000 MB, respectively.
This product has gotten great reviews and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung 980 Pro MZ-V8P1T0B/AM 1TB |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Size | 1000 GB |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 7000 MB/s |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 5000 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
Wireless | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 54.43 g |
| Width | 80.01 mm |
| Height | 22.1 mm |
| Depth | 23.88 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-03-30 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .