Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 1,000 GB storage capacity and works faster than an HDD drive. If you happen to be looking for an external hard drive, this could be just the thing.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LaCie Mobile SSD Secure 1TB USB-C is £467.98. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This is an external SSD drive which is perfect for you if you want to take your favourite movies with you when you go travelling. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 1,050 MB and 1,000 MB, respectively. This model's capacity caps at 1,000 GB, which is plenty of space for whichever files you want to save.
This model provides quiet and energy-efficient storage for those who are on the go and want their data available at all times. You can store up to 1,000 GB and it uses an USB-C connection.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £468, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LaCie Mobile SSD Secure 1TB USB-C |
| Brand | LaCie |
Product Properties | |
| Size | 1000 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 1050 MB/s |
| Placement | External |
| Sequential Write | 1000 MB/s |
Wireless | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 45.0 g |
| Width | 50.0 mm |
| Height | 11.0 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .