Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this external 1,920 GB SSD drive. Potentially a perfect choice if you happen to be looking for an SSD drive.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Kingston IronKey Vault Privacy 80 1.92TB USB 3.2 Gen 1 is £566.23. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If the internal storage on your computer is running out, then an external SSD drive is a perfect option for expanding the storage space. This particular model has an SSD (solid-state drive) for the highest possible performance. Read and write speed for this SSD drive is 250 MB and 250 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
Kingston brings you this portable SSD. Since this storage unit has no moving parts, it's much less sensitive to bumps and vibrations. You can store up to 1,920 GB and the read and write speed is 250 MB and 250 MB, respectively.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £566.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Kingston IronKey Vault Privacy 80 1.92TB USB 3.2 Gen 1 |
| Brand | Kingston |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 289.5 g |
| Width | 84.2 mm |
| Height | 18.5 mm |
| Depth | 122.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1920 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 250 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Placement | External |
| Sequential Write | 250 MB/s |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .