Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 2 TB storage capacity. The form factor is M.2, which is the most efficient form factor.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Kingston NV2 SNV2S/2000G 2TB is £115.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Time for a new SSD drive for your computer? Then maybe this model from Kingston could suit you. It has room for 2 TB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 3,500 MB and 2,800 MB, respectively.
Since SSD drives have no moving parts, it is quieter than an HDD drive. If this is a priority for you, then this model might be the thing for you. The storage capacity is 2 TB and it has an M.2 form factor. There are various interfaces for M.2 drives and they connect to the M.2 port, but the interface needs to be supported by the motherboard.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £116, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Kingston NV2 SNV2S/2000G 2TB |
| Brand | Kingston |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 7.0 g |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 2.2 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| MTBF (mean time between failures) | 1500000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 3500 MB/s |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 2800 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 640 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .