Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
From Back to the Office
Kingston Technology 4000G PORTABLE SSD XS2000
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Kingston XS2000 SSD 4TB is £461.27. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
An external SSD drive fulfills many needs, among other things you can use it for making backups of your files or take your movies with you on your trip. This model's capacity caps at 4,000 GB, which is plenty of space for whichever files you want to save. Read and write speed for this SSD drive is 2,000 MB and 2,000 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
Kingston brings you this portable SSD. Since this storage unit has no moving parts, it's much less sensitive to bumps and vibrations. The storage capacity is 4,000 GB and the read and write speed is 2,000 MB and 2,000 MB, respectively.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £461, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Kingston XS2000 SSD 4TB |
| Brand | Kingston |
Measures | |
| Weight | 28.9 g |
| Width | 69.5 mm |
| Height | 32.6 mm |
| Depth | 13.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 4000 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 2000 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Placement | External |
| Sequential Write | 2000 MB/s |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .