Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hard drive from G-Technology has room for 24,000 GB of data. People tend to have very specific needs when buying computer compontents, but this could potentially work well for
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for G-Technology Professional G-RAID 2 24TB USB-C is £753.74. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If the internal storage on your computer is running out, then an external hard drive is a perfect option for expanding the storage space. This model is an HDD-type hard drive. It comprises of magnetic discs and has for a long time been the best type of storage medium for large amounts of data. The rotation speed on this particular model is 7,200 rpm. A higher rotation speed means higher performance.
On the lookout for a reasonably priced external hard drive with high capacity? G-Technology brings you this HDD drive for that very purpose. The storage space of this hard drive is 24,000 GB and it uses a Thunderbolt connection.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £754, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | G-Technology Professional G-RAID 2 24TB USB-C |
| Brand | G-Technology |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Width | 130.0 mm |
| Height | 90.93 mm |
| Depth | 251.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-31 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 24000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| External Connection | Thunderbolt, USB-C |
| Type | HDD |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Placement | External |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .