Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 1 TB storage capacity. The form factor is PCIe for this particular model.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for SanDisk Professional Pro-Blade SSD Mag 1TB is £148.99. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
With an external SSD drive you get more space to store photos, videos or files you want to be able to access from several computers. It is an SSD-type hard drive, which is faster than the more conventional kind. The form factor (physical size) of this SSD drive is PCIe.
If you want to complement your storage space, then this portable SSD drive might be a good option. SSD drives generally weighs less than HDD drives. You can store up to 1 TB and the form factor for this model is PCIe.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £149, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | SanDisk Professional Pro-Blade SSD Mag 1TB |
| Brand | SanDisk |
Product Properties | |
| Size | 1000 GB |
| Type | SSD |
| Placement | External |
| Form Factor | PCIe |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
|---|---|
| Weight | 45.4 g |
| Width | 109.8 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Depth | 28.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-31 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .