Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 960 GB SSD drive. This model has a 3.5" form factor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP P47808-B21 960GB is £742.56. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
If you want to expand the internal storage of your laptop, then this model from HP might be a good choice. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 515 MB and 480 MB, respectively. This model's capacity caps at 960 GB, which is plenty of space for whichever files you want to save.
Since SSD drives have no moving parts, it is quieter than an HDD drive. If this is a priority for you, then this model might be the thing for you. The storage capacity is 960 GB and the form factor for this model is 3.5".
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £743.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP P47808-B21 960GB |
| Brand | HP |
Power Supply | |
| Power Consumption (write) | 3.37 W |
| Power Consumption (read) | 3.05 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Height | 7.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-31 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 960 GB |
| Flash Memory | TLC |
| Random Read 4KB (max) | 58500 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 29000 IOPS |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 515 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 480 MB/s |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .