Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With 1,000 GB of storage, this is a good hard drive if you need a larger storage unit. Potentially a perfect choice if you happen to be looking for an HDD drive.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Synology BeeDrive BDS70 1TB USB 3.2 Gen 2 is £126.99. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
If you need to upgrade the storage on your portable computer, then you might want to check out this internal hard drive. This model is an HDD-type hard drive. It comprises of magnetic discs and has for a long time been the best type of storage medium for large amounts of data.
This hard drive can be used to expand or upgrade your existing storage unit. It can store 1,000 GB and
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £127, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Synology BeeDrive BDS70 1TB USB 3.2 Gen 2 |
| Brand | Synology |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 43.0 g |
| Width | 65.0 mm |
| Height | 15.0 mm |
| Depth | 65.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-29 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1000 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 1050 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 |
| Placement | External |
| Sequential Write | 1050 MB/s |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .