Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive works faster than an HDD drive. Potentially a perfect choice if you happen to be looking for an SSD drive.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Crucial X10 Pro Portable SSD 2TB USB 3.2 Gen 2 is £245.00. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
This external SSD drive from Crucial is an option to increase the amount of data you can store. With an SSD unit completely free of moving parts you get a properly fast and energy-efficient product.
This model provides quiet and energy-efficient storage for those who are on the go and want their data available at all times. It uses an USB-C connection.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £245.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Crucial X10 Pro Portable SSD 2TB USB 3.2 Gen 2 |
| Brand | Crucial |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 42.0 g |
| Width | 50.0 mm |
| Height | 10.0 mm |
| Depth | 65.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-08-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| Flash Memory | TLC |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 2100 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Placement | External |
| Sequential Write | 2000 MB/s |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .