Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for a fast hard drive, this might not be the best choice since it's an HDD drive. If you happen to be looking for an internal hard drive, this could be just the
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Seagate IronWolf Pro ST24000NT002 24TB is £618.48. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you want to expand the internal storage of your portable computer, then this model from Seagate might be a good choice. This model is an HDD-type hard drive. It comprises of magnetic discs and has for a long time been the best type of storage medium for large amounts of data. This model's cache memory is 256 Mb.
If you have a lot of images, games or movies on your computer, then you need a lot of storage space. This HDD drive is a lot of bang for the buck.The cache memory has a size of 256. In stead of writing directly to a disc, the data is temporarily stored on the cache memory, which lets the hard drive handle the data transfer quicker.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £618, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate IronWolf Pro ST24000NT002 24TB |
| Brand | Seagate |
Product Properties | |
| Size | 24000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 2500000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 512 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Power Supply | |
|---|---|
| Power Consumption (average) | 1.1 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 685.0 g |
| Width | 101.9 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-02-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .