Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

X9 4TB Externe SSD Festplatte, bis zu 1050MB/s, kompatibel mit PC, Mac, PlayStation und Xbox, USB-C 3.2, Portable SSD CT4000X9SSD902 is an SSD type hard drive. People tend to have
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Crucial X9 4TB Portable External SSD is £369.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
An external SSD drive fulfills many needs, among other things you can use it for making backups of your files or take your movies with you on your trip. This is an SSD unit, and it's therefore both faster and more energy-efficient than regular HDD drives.
If you travel a lot and want access to your data in a convenient way, Crucial brings you this external SSD. Thanks to how it's built, without moving parts, it's much less sensitive to bumps and vibrations. It uses an USB-C connection.
This product is highly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £370.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Crucial X9 4TB Portable External SSD |
| Brand | Crucial |
Product Properties | |
| Size | 4000 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 1050 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 |
| Placement | External |
Wireless | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 32.0 g |
| Width | 65.0 mm |
| Height | 50.0 mm |
| Depth | 10.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .