Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for a fast hard drive, this might not be the best choice since it's an HDD drive. The form factor is 3.5", the most common for HDD drives.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Western Digital WD240KFGX 24TB is £1,030.95. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you want to expand the internal storage of your computer, then this model from Western Digital might be a good choice. This model is a conventional hard drive built with rotating magnetic discs. It has a rotation speed of 7,200 rpm. A higher rotation speed means higher performance.
This type of hard drive gives you the most gigabytes for your money and is perfect if you have a lot of files, applications or games. The rotation speed is 7,200 rpm.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £1031.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital WD240KFGX 24TB |
| Brand | Western Digital |
Product Properties | |
| Size | 24000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| MTBF (mean time between failures) | 2500000 h |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 512 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Power Supply | |
|---|---|
| Power Consumption (write) | 6.4 W |
| Power Consumption (read) | 6.4 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 1.2 W |
Measures | |
| Weight | 670.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .