Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

SSD, M.2, PCIe Gen5 x4 NVMe, TLC
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Kioxia Exceria Plus G4 2 TB SSD is £219.98. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Kioxia Exceria Plus G4 2 TB SSD |
| Brand | Kioxia |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 5.7 g |
| Width | 22.15 mm |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80.15 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-02-05 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| Flash Memory | TLC |
| Random Read 4KB (max) | 1300000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 1400000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 1500000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 10000 MB/s |
| Interface | PCIe Gen5 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 8200 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 1200 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .