Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hard drive from Western Digital has room for 4 TB of data. This model's rotation speed is 5400 rpm.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Western Digital Purple WD40PURZ 4TB is £139.90. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
This internal hard drive from Western Digital might be able to replace your old storage unit. It has room for 4 TB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue. The cache memory on this model is 4 TB. The existence of a cache memory makes transferring data to the hard drive a faster process.
This mechanical hard drive from Western Digital is built to be mounted inside a computer and gives you reasonably priced storage. It can store 4 TB and the size of the cache memory is 64. Thanks to temporary storage on the cache memory, writing data to this hard drive is faster.
This product is highly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £140.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Purple WD40PURZ 4TB |
| Brand | Western Digital |
Product Properties | |
| Size | 4000 GB |
| RPM | 5400 rpm |
| Type | HDD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Cache Memory | 64 MB |
| Form Factor | 3.5" |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Power Supply | |
|---|---|
| Power Consumption (write) | 5.1 W |
| Power Consumption (read) | 5.1 W |
Measures | |
| Weight | 680.0 g |
| Width | 101.6 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-06-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .