Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 512 GB storage capacity. The form factor is 1.8".
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Intenso Premium Edition 512GB USB 3.0 is £87.32. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
If you want to expand the internal storage of your computer, then this model from Intenso might be a good choice. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 320 MB and 100 MB, respectively. This is an SSD unit, and it's therefore both faster and more energy-efficient than regular HDD drives.
SSD has a low power consumption, which leads to very low heat development. This Intenso SSD might be just the thing you're looking for. You can store up to 512 GB and it uses an USB-A connection.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £87.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Intenso Premium Edition 512GB USB 3.0 |
| Brand | Intenso |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 50.0 g |
| Width | 53.0 mm |
| Height | 9.0 mm |
| Depth | 89.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 512 GB |
| External Connection | USB-A |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 320 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 100 MB/s |
| Form Factor | 1.8" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .