Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 256 GB SSD drive. This model has an M.2 form factor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Intenso 3832440 256GB is £60.09. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Time for a new SSD drive for your computer? Then maybe this model from Intenso could suit you. It has room for 256 GB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue. Read and write speed for this SSD drive is 520 MB and 400 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
If you're looking for a quiet and energy-efficient hard drive, you'll get that from this SSD. Thanks to how they're built, SSD drives will perform better than HDD drives. You can store up to 256 GB and it has an M.2 form factor. M.2 drives have told different sockets to support various interfaces.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £60, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Intenso 3832440 256GB |
| Brand | Intenso |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 50.0 g |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 4.0 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-01-09 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 256 GB |
| Random Read 4KB (max) | 133120 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 102400 IOPS |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 520 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 400 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .