Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 240 GB storage capacity. The form factor is M.2, which allows the hard drive to connect directly to the motherboard.
Gadcet
Transcend MTS420S 240 GB M.2 2242 SATA III 6 Gb/s Internal Solid State Drive (SSD) 3D TLC NAND (TS240GMTS420S), New
Or 3 interest-free payments of £10.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Transcend MTS420 TS240GMTS420S 240GB is £31.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
In this day and age when we store more things digitally a new internal SSD might be just the thing you need to keep track of your pictures and movies. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 560 MB and 500 MB, respectively. It has room for 240 GB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue.
Transcend brings you an SSD drive that can replace your existing hard drive. The difference between an SSD and an HDD is that an SSD is faster, but they are also more expensive, generally speaking. The storage space of this hard drive is 240 GB and the read and write speed is 560 MB and 500 MB, respectively.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £32.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Transcend MTS420 TS240GMTS420S 240GB |
| Brand | Transcend |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2242 |
Measures | |
| Weight | 8.0 g |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 3.6 mm |
| Depth | 42.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-06-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 240 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Random Read 4KB (max) | 65000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 85000 IOPS |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 560 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 500 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .