Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 64 GB SSD drive. The form factor is mSATA for this particular model.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Transcend 230S TS64GMSA230S 64GB is £46.04. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you need to upgrade the storage on your computer, then you might want to check out this internal SSD drive. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 550 MB and 400 MB, respectively. This model's capacity caps at 64 GB, which is plenty of space for whichever files you want to save.
If you're looking for a quiet and energy-efficient hard drive, you'll get that from this SSD. Thanks to how they're built, SSD drives will perform better than HDD drives. You can store up to 64 GB and the read and write speed is 550 MB and 400 MB, respectively.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £46, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Transcend 230S TS64GMSA230S 64GB |
| Brand | Transcend |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 9.0 g |
| Width | 29.9 mm |
| Height | 50.9 mm |
| Depth | 4.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-10-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 64 GB |
| Flash Memory | TLC |
| Random Read 4KB (max) | 35000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 50000 IOPS |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 550 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 400 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 40 TB |
| Form Factor | mSATA |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .