Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 120 GB storage capacity and works faster than an HDD drive. This model has a 2.5" form factor, which is common for SSD drives.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD 120GB, so the data shown are historical prices.
If you want to expand the internal storage of your laptop, then this model from Gigabyte might be a good choice. It has room for 120 GB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue. Read and write speed for this SSD drive is 500 MB and 380 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
GP-GSTFS31120GNTD 120GB is an SSD drive, and fitting this to your computer makes it faster thanks to the more modern form of storage. The storage capacity is 120 GB and the form factor for this model is 2.5". One huge advantage of 2.5" drives is that they can be powered by a USB port, so no need for a power adapter.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD 120GB |
| Brand | Gigabyte |
Measures | |
| Width | 69.9 mm |
| Height | 7.0 mm |
| Depth | 100.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-02-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 120 GB |
| Random Read 4KB (max) | 50000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 60000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 500 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 380 MB/s |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .