Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 4 TB storage capacity. The form factor is 2.5" the most common for SSD drives.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Western Digital Red SA500 SATA SSD 2.5" 4TB, so the data shown are historical prices.
This internal SSD drive from Western Digital might be able to replace your old storage unit. This model's capacity caps at 4 TB, which is plenty of space for whichever files you want to save. Read and write speed for this SSD drive is 560 MB and 530 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
If you're looking for a quiet and energy-efficient hard drive, you'll get that from this SSD. Thanks to how they're built, SSD drives will perform better than HDD drives. The storage space of this hard drive is 4 TB and it has a 2.5" form factor. Thanks to the size of 2.5" drives, they are very common in laptops and external hard drives.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Red SA500 SATA SSD 2.5" 4TB |
| Brand | Western Digital |
Measures | |
| Weight | 57.9 g |
| Width | 69.9 mm |
| Height | 7.0 mm |
| Depth | 100.2 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-11-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 4000 GB |
| Random Read 4KB (max) | 95000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 82000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 560 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 530 MB/s |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .