Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hard drive from LaCie has room for 5,000 GB of data. People tend to have very specific needs when buying computer compontents, but this could potentially work well for you.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LaCie Mobile Drive 5TB USB 3.1 is £439.24. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This is an external hard drive which is perfect for you if you want to take your favourite movies with you when you go travelling. Traditionally, the HDD drive has been the best way of storing large amounts of data since they are very reasonably priced and has a high capacity.
This external hard drive gives you a lot of storage for your money. Since an HDD drive is a bit more sensitive to vibrations, you have to be careful when moving it. You can store up to 5,000 GB and it uses an USB-C connection.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £439, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LaCie Mobile Drive 5TB USB 3.1 |
| Brand | LaCie |
Product Properties | |
| Size | 5000 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | HDD |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 |
| Placement | External |
Measures | |
|---|---|
| Weight | 400.0 g |
| Width | 91.2 mm |
| Height | 124.0 mm |
| Depth | 20.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .