Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 2 TB storage capacity. The form factor is M.2, which allows the hard drive to connect directly to the motherboard.
LaptopHub
Kioxia EXCERIA PLUS 2 TB M.2 PCI Express 3.1a NVMe TLC
Or 3 interest-free payments of £95.36/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Kioxia Exceria Plus LRD10Z002TG8 2TB is £286.10. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
If you need to expand your internal storage, then it might be a good idea to get an internal SSD drive. The SSD unit's read and write speed is 3400 MB and 3200 MB, respectively, which is a way of measuring how fast the hard drive can read and write files. With a storage capacity of 2 TB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies.
Exceria Plus LRD10Z002TG8 2TB is an SSD drive, and fitting this to your computer makes it faster thanks to the more modern form of storage. You can store up to 2 TB and it has an M.2 form factor. M.2 is a flexible form factor that can be connected to a wide array of interfaces, depending on what is supported by your motherboard.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £286.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Kioxia Exceria Plus LRD10Z002TG8 2TB |
| Brand | Kioxia |
Power Supply | |
| Power Consumption (write) | 7.6 W |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 10.0 g |
| Width | 22.2 mm |
| Height | 3.7 mm |
| Depth | 80.2 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-06-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| Flash Memory | TLC |
| Random Read 4KB (max) | 680000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 620000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 1500000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 3400 MB/s |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 3200 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .