Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 2 TB storage capacity and works faster than an HDD drive. This model has an M.2 form factor.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling PNY CS2130 M.2 NVMe 2TB, so the data shown are historical prices.
If you want to expand the internal storage of your laptop, then this model from PNY might be a good choice. This particular model has an SSD (solid-state drive) for the highest possible performance. Read and write speed for this SSD drive is 3500 MB and 3000 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
If you're looking for a quiet and energy-efficient hard drive, you'll get that from this SSD. Thanks to how they're built, SSD drives will perform better than HDD drives. The storage space of this hard drive is 2 TB and it has an M.2 form factor. M.2 drives have told different sockets to support various interfaces.
This product is incredibly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | PNY CS2130 M.2 NVMe 2TB |
| Brand | PNY |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 6.6 g |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 4.0 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-07-23 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 3500 MB/s |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 3000 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .