Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 1 TB storage capacity. This model has an M.2 form factor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Crucial P2 CT1000P2SSD8 1TB is £139.19. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This internal SSD drive from Crucial might be able to replace your old storage unit. The SSD unit's read and write speed is 2400 MB and 1800 MB, respectively, which is a way of measuring how fast the hard drive can read and write files. This model's capacity caps at 1 TB, which is plenty of space for whichever files you want to save.
Upgrade your existing hard drive to this SSD to get a more energy-efficient, quieter hard drive than, for example, an HDD drive. You can store up to 1 TB and the form factor for this model is M.2. There are various interfaces for M.2 drives and they connect to the M.2 port, but the interfaces needs to be supported by the motherboard.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £139.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Crucial P2 CT1000P2SSD8 1TB |
| Brand | Crucial |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Width | 22.0 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1000 GB |
| MTBF (mean time between failures) | 1500000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 2400 MB/s |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 1800 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 300 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .