Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

MTE110S TS1TMTE110S 1TB is an SSD type hard drive which can fit 1 TB of data. This model has an M.2 form factor.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Transcend MTE110S TS1TMTE110S 1TB, so the data shown are historical prices.
If it's time to upgrade the storage on your computer, then you might want to check out this internal SSD drive. The SSD unit's read and write speed is 1800 MB and 1500 MB, respectively, which is a way of measuring how fast the hard drive can read and write files. It is an SSD-type hard drive, which is faster than the more conventional kind.
Since SSD drives have no moving parts, it is quieter than an HDD drive. If this is a priority for you, then this model might be the thing for you. It can store 1 TB and the read and write speed is 1800 MB and 1500 MB, respectively.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Transcend MTE110S TS1TMTE110S 1TB |
| Brand | Transcend |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 8.0 g |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 3.6 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-29 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1000 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 1800 MB/s |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 1500 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .