Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

MTE220S TS2TMTE220S 2TB is an SSD type hard drive which can fit 2 TB of data. This model has an M.2 form factor.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Transcend MTE220S TS2TMTE220S 2TB is £226.05. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This internal SSD drive from Transcend might be able to replace your old storage unit. This model's capacity caps at 2 TB, which is plenty of space for whichever files you want to save. Read and write speed for this SSD drive is 3500 MB and 2700 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
Transcend brings you an SSD drive that might work well if you're expanding your storage. The difference between an SSD and an HDD is that an SSD is faster, but they are also more expensive, generally speaking. The storage space of this hard drive is 2 TB and the form factor for this model is M.2. M.2 drives have told different sockets to support various interfaces.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £226.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Transcend MTE220S TS2TMTE220S 2TB |
| Brand | Transcend |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 10.0 g |
| Width | 22.0 mm |
| Height | 3.6 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-07 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Random Read 4KB (max) | 340000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 310000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 2000000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 3500 MB/s |
| Interface | PCIe Gen3 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 2700 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 4400 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .