Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti is one option for you if you're upgrading your computer. It has a 12 GB GDDR6X memory. It has a GPU clock speed of 1.71 GHz.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC 2xHDMI 3xDP 12GB, so the data shown are historical prices.
The graphics card is the part of the computer that gives you a good visual experience. The number of products available on the market today is just staggering, and you should be able to find that that suits your needs.
Nvidia GeForce graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. It takes up 2.7 slots in your computer case. To be able to fit this card you need to make sure you have that amount of space available. This card also lets you play VR games.
The prices for Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC 2xHDMI 3xDP 12GB starts at $, as seen here on PriceRunner. The price is above average for the category, which combined with all its features makes it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC 2xHDMI 3xDP 12GB |
| Brand | Gigabyte |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 3080 Ti |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Release Year | 2021 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 10240 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 1710 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-10 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Type | GDDR6X |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 126.0 mm |
| Height | 55.0 mm |
| Length | 320.0 mm |
| Number of Slots | 2.7 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .