Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Radeon RX 6600 XT
Lowest price for Gigabyte Radeon RX 6600 XT GAMING OC 2xDP 2xHDMI 8G is £477.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte Radeon RX 6600 XT GAMING OC 2xDP 2xHDMI 8G |
| Brand | Gigabyte |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 6600 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2021 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2048 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 2382 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2593 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Clock | 16000 MHz |
| Memory Bus | 256 bit, 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 115.0 mm |
| Height | 50.0 mm |
| Length | 282.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .