Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

ASUS GeForce GT 730 could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. This card takes up one slot in your computer case. It has a 2 GB GDDR5 memory.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Lowest price for ASUS GeForce GT 730 Silent GDDR5 64-bit HDMI 2GB is £74.99. This is currently the cheapest offer among 17 stores.
To maximise the performance of the graphics card, you should make sure your other components are equally powerful. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
Nvidia GeForce graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. As for the memory, this has a GDDR5 memory clocking in at 2 GB.
This is one of the most popular graphics cards on PriceRunner at the moment and ASUS GeForce GT 730 Silent GDDR5 64-bit HDMI 2GB costs $75. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS GeForce GT 730 Silent GDDR5 64-bit HDMI 2GB |
| Brand | ASUS |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce GT 730 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Passive |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 384 pcs |
| No. of Fans | 0 |
| GPU Clock Speed | 706 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
Connections | |
| PCIe Version | 2.0 |
| Connections | DVI, HDMI |
| Number of DVI | 1 pcs |
| HDMI Version | 1.4b |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 3840x2160 pixels |
| Display Support | 3 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 300W |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Clock | 5010 MHz |
| Memory Bus | 64 bit |
| Memory Type | GDDR5 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 69.0 mm |
| Height | 17.0 mm |
| Length | 167.0 mm |
| Number of Slots | 1.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .