Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This HP graphics card could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. The GDDR6 memory clocks in at 4 GB.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP Nvidia Quadro T1000 (20X22AA) is £660.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you are after gaming performance, then the graphics card is the most important component. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
A HP Nvidia Quadro T1000 (20X22AA) graphics card might not be able to compete with an AMD Radeon or an Nvidia GeForce in terms of brute performance, but if you can get one at a cheap price point it might be worth it. Furthermore, it has a 4 GB GDDR6 memory.
If you compare prices on HP Nvidia Quadro T1000 (20X22AA) on PriceRunner, you will find that it currently costs $660. It has a high average review score of 5 out of 5, and it's features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Nvidia Quadro T1000 (20X22AA) |
| Brand | HP |
Series | |
| Type | Nvidia Quadro |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| No. of Fans | 1 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
Connections | |
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort |
| Number of DisplayPort | 4 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-17 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR5, GDDR6 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Height | 69.0 mm |
| Length | 156.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .