Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This ASUS graphics card is one option for you if you're upgrading your computer. You'll need two slots in your computer case to mount this card. The memory of the card amounts to 1
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling ASUS GeForce RTX 3080 Ti Turbo HDMI 3xDP 12GB, so the data shown are historical prices.
The graphics card is the part of the computer that ensures that you can get all the way up to maximum resolution. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
Nvidia GeForce graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. It takes up two slots in your computer case. To be able to fit this card you need to make sure you have that amount of space available. This card also lets you play VR games.
ASUS GeForce RTX 3080 Ti Turbo HDMI 3xDP 12GB costs £ and is a top-ranked graphics card in terms of popularity on PriceRunner. The price is above average for the category, which combined with all its features makes it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS GeForce RTX 3080 Ti Turbo HDMI 3xDP 12GB |
| Brand | ASUS |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 3080 Ti |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes, No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| No. of Fans | 0 |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Type | GDDR6X |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 39.0 mm |
| Height | 113.0 mm |
| Length | 268.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .